The 81st Oscar Night…

It's Oscar Night // Woman walking red carpet in evening gown (© Toledano/Getty Images)

Best Motion Picture of the Year Nominees:

The Curious Case of Benjamin Button (2008): Ceán Chaffin, Kathleen Kennedy, Frank Marshall

Frost/Nixon (2008): Brian Grazer, Ron Howard, Eric Fellner

Milk (2008/I): Bruce Cohen, Dan Jinks

The Reader (2008): Anthony Minghella, Sydney Pollack, Donna Gigliotti, Redmond Morris

Slumdog Millionaire (2008): Christian Colson

Best Performance by an Actor in a Leading Role

Nominees:

Richard Jenkins for The Visitor (2007/I)

Frank Langella for Frost/Nixon (2008)

Sean Penn for Milk (2008/I)

Brad Pitt for The Curious Case of Benjamin Button (2008)

Mickey Rourke for The Wrestler (2008)

Best Performance by an Actress in a Leading Role

Nominees:

Anne Hathaway for Rachel Getting Married (2008)

Angelina Jolie for Changeling (2008)

Melissa Leo for Frozen River (2008)

Meryl Streep for Doubt (2008/I)

Kate Winslet for The Reader (2008)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

Nominees:

Josh Brolin for Milk (2008/I)

Robert Downey Jr. for Tropic Thunder (2008)

Philip Seymour Hoffman for Doubt (2008/I)

Heath Ledger for The Dark Knight (2008)

Michael Shannon for Revolutionary Road (2008)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role

Nominees:

Amy Adams for Doubt (2008/I)

Penélope Cruz for Vicky Cristina Barcelona (2008)

Viola Davis for Doubt (2008/I)

Taraji P. Henson for The Curious Case of Benjamin Button (2008)

Marisa Tomei for The Wrestler (2008)

Best Achievement in Directing

Nominees:

Danny Boyle for Slumdog Millionaire (2008)

Stephen Daldry for The Reader (2008)

David Fincher for The Curious Case of Benjamin Button (2008)

Ron Howard for Frost/Nixon (2008)

Gus Van Sant for Milk (2008/I)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

Nominees:

Frozen River (2008): Courtney Hunt

Happy-Go-Lucky (2008): Mike Leigh

In Bruges (2008): Martin McDonagh

Milk (2008/I): Dustin Lance Black

WALL·E (2008): Andrew Stanton, Pete Docter, Jim Reardon

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Nominees:

The Curious Case of Benjamin Button (2008): Eric Roth, Robin Swicord

Doubt (2008/I): John Patrick Shanley

Frost/Nixon (2008): Peter Morgan

The Reader (2008): David Hare

Slumdog Millionaire (2008): Simon Beaufoy

Best Achievement in Cinematography

Nominees:

Changeling (2008): Tom Stern

The Curious Case of Benjamin Button (2008): Claudio Miranda

The Dark Knight (2008): Wally Pfister

The Reader (2008): Roger Deakins, Chris Menges

Slumdog Millionaire (2008): Anthony Dod Mantle

Best Achievement in Editing

Nominees:

The Curious Case of Benjamin Button (2008): Angus Wall, Kirk Baxter

The Dark Knight (2008): Lee Smith

Frost/Nixon (2008): Daniel P. Hanley, Mike Hill

Milk (2008/I): Elliot Graham

Slumdog Millionaire (2008): Chris Dickens

Best Achievement in Art Direction

Nominees:

Changeling (2008): James J. Murakami, Gary Fettis

The Curious Case of Benjamin Button (2008): Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo

The Dark Knight (2008): Nathan Crowley, Peter Lando

The Duchess (2008): Michael Carlin, Rebecca Alleway

Revolutionary Road (2008): Kristi Zea, Debra Schutt

Best Achievement in Costume Design

Nominees:

Australia (2008): Catherine Martin

The Curious Case of Benjamin Button (2008): Jacqueline West

The Duchess (2008): Michael O’Connor

Milk (2008/I): Danny Glicker

Revolutionary Road (2008): Albert Wolsky

Best Achievement in Makeup

Nominees:

The Curious Case of Benjamin Button (2008): Greg Cannom

The Dark Knight (2008): John Caglione Jr., Conor O’Sullivan

Hellboy II: The Golden Army (2008): Mike Elizalde, Thomas Floutz

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score

Nominees:

The Curious Case of Benjamin Button (2008): Alexandre Desplat

Defiance (2008): James Newton Howard

Milk (2008/I): Danny Elfman

Slumdog Millionaire (2008): A.R. Rahman

WALL·E (2008): Thomas Newman

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song

Nominees:

Slumdog Millionaire (2008): A.R. Rahman, Sampooran Singh Gulzar("Jai Ho")

Slumdog Millionaire (2008): A.R. Rahman, Maya Arulpragasam("O Saya")

WALL·E (2008): Peter Gabriel, Thomas Newman("Down to Earth")

Best Achievement in Sound

Nominees:

The Curious Case of Benjamin Button (2008): David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Mark Weingarten

The Dark Knight (2008): Ed Novick, Lora Hirschberg, Gary Rizzo

Slumdog Millionaire (2008): Ian Tapp, Richard Pryke, Resul Pookutty

WALL·E (2008): Tom Myers, Michael Semanick, Ben Burtt

Wanted (2008): Chris Jenkins, Frank A. Montaño, Petr Forejt

Best Achievement in Sound Editing

Nominees:

The Dark Knight (2008): Richard King

Iron Man (2008): Frank E. Eulner, Christopher Boyes

Slumdog Millionaire (2008): Tom Sayers

WALL·E (2008): Ben Burtt, Matthew Wood

Wanted (2008): Wylie Stateman

Best Achievement in Visual Effects

Nominees:

The Curious Case of Benjamin Button (2008): Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, Craig Barron

The Dark Knight (2008): Nick Davis, Chris Corbould, Timothy Webber, Paul J. Franklin

Iron Man (2008): John Nelson, Ben Snow, Daniel Sudick, Shane Mahan

Best Animated Feature Film of the Year

Nominees:

Bolt (2008): Chris Williams, Byron Howard

Kung Fu Panda (2008): John Stevenson, Mark Osborne

WALL·E (2008): Andrew Stanton

Best Foreign Language Film of the Year

Nominees:

Der Baader Meinhof Komplex (2008)(Germany)

Entre les murs (2008)(France)

Revanche (2008)(Austria)

Okuribito (2008)(Japan)

Vals Im Bashir (2008)(Israel)

Best Documentary, Features

Nominees:

The Betrayal – Nerakhoon (2008): Ellen Kuras, Thavisouk Phrasavath

Encounters at the End of the World (2007): Werner Herzog, Henry Kaiser

The Garden (2008/I): Scott Hamilton Kennedy

Man on Wire (2008): James Marsh, Simon Chinn

Trouble the Water (2008): Tia Lessin, Carl Deal

Best Documentary, Short Subjects

Nominees:

The Conscience of Nhem En (2008): Steven Okazaki

The Final Inch (2009): Irene Taylor Brodsky, Tom Grant

Smile Pinki (2008): Megan Mylan

The Witness from the Balcony of Room 306 (2008): Adam Pertofsky, Margaret Hyde

Best Short Film, Animated

Nominees:

Maison en petits cubes, La (2008): Kunio Katô

Ubornaya istoriya – lyubovnaya istoriya (2007): Konstantin Bronzit

Oktapodi (2007): Emud Mokhberi, Thierry Marchand

Presto (2008): Doug Sweetland

This Way Up (2008): Alan Smith, Adam Foulkes

Best Short Film, Live Action

Nominees:

Auf der Strecke (2007): Reto Caffi

Manon sur le bitume (2007): Elizabeth Marre, Olivier Pont

New Boy (2007): Steph Green, Tamara Anghie

Grisen (2008): Tivi Magnusson, Dorthe Warnø Høgh

Spielzeugland (2007): Jochen Alexander Freydank

Advertisements

About thomaszhu

"In the designs of Providence. There are no mere coincidences."
此条目发表在娱乐分类目录,贴了标签。将固定链接加入收藏夹。

1 则回应给 The 81st Oscar Night…

  1. 说道:

    I like Wall E. May need more time to watch the movies.

发表评论

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / 更改 )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / 更改 )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / 更改 )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / 更改 )

Connecting to %s